Глаукома це не вирок!
!!! Сьогодні в медичному центрі пропонується унікальна можливість лікування глаукоми за допомогою селективної лазерної трабекулопластики (СЛТ) – нового, безпечного, малоінвазивного методу консервативного лікування глаукоми.
Вчасно поставлений діагноз, вчасне та правильне лікування запорука збереження зору на довгі роки.
Глаукома – хронічне захворюванням очей, що характеризується постійним або періодичним підвищенням внутрішньоочного тиску що призводить до пошкодження зорового нерва та розвитку його атрофії. Це в свою чергу викликає появу типових дефектів у полі зору та зниженням зору.
Головна небезпека глаукоми – незворотнє зниження зору аж до повної сліпоти, якщо виявлення захворювання та лікування відбулося несвоєчасно. У разі своєчасно розпочатого лікування хвороби збільшується ймовірність того, що процес атрофії зорового нерва буде зупинений або сповільнений.
Причини виникнення глаукоми
Основна причина виникнення глаукоми – підвищений внутрішньоочний тиск. У свою чергу, внутрішньоочний тиск може підвищуватися внаслідок місцевих та загальних чинників
До місцевих чинників належить
- надмірне утворення внутрішньо очної рідини;
- порушується виведення внутрішньоочної рідини через дренажну систему ока внаслідок її змін.
До загальних факторів можна віднести
- спадковість
- нейроендокринні та гемодинамічні порушення.
Встановлено ряд негативних факторів, що впливають на розвиток відкритої первинної глаукоми, а саме: шийний остеохондроз, знижений кров’яний тиск, а також склеротичні зміни шийних судин. Усі згадані чинники стають причиною поганого постачання головного мозку кров’ю, через що порушуються зорові функції, а також порушується метаболізм в тканинах ока та зорового нерва.
Глаукома та вік
На жаль, глаукома – достатньо розповсюджене захворювання. На неї хворіють, як правило, люди віком старші 40 років. Але бувають випадки, коли ця недуга вражає і молодих людей (юнацька глаукома), і навіть новонароджених (вроджена глаукома).
Хто в групі ризику
- родичі (в тому числі далекі) хворих на глаукому;
- люди після 40 років, у яких внутрішньоочний тиск знаходиться у верхній межі норми;
- люди з високим ступенем короткозорості після 40 – 50 років, з високим ступенем далекозорості (особливо жінки після 50 років);
- люди, які перенесли травми очей, запальні захворювання (увеїти, іридоцикліти) очей;
- люди старші 60 – 70 років, навіть ті, хто не скаржаться на очі;
- люди з діабетом, ендокринними, нервовими і серцево-судинними захворюваннями;
- люди, які потребують тривалого курсу лікування гормональними препаратами;
- люди з підвищеним внутрішньоочним тиском, незалежно від віку;
- люди зі зниженим (щодо вікової норми) артеріальним тиском.
Симптоми глаукоми
Підступність глаукоми в тому, що на початкових етапах вона може протікати абсолютно безсимптомно, а зорові функції між тим втрачаються. Перший привід для хвилювання – затуманення зору відразу після сну, та поява райдужних кіл навколо джерел світла при погляді на них. Якщо такі відчуття продовжують повторюватися, потрібно негайно звернутися до лікаря-офтальмолога і пройти повну діагностику зорової системи.
Регулярні скринінгові огляди важливі для раннього виявлення захворювання, оскільки, коли у пацієнта з’являються очевидні для нього самого симптоми глаукоми, то пошкодженими є вже понад 40 % нервових волокон.
При прогресуванні захворювання з’являються слідуючі симптоми:
- звуження поля зору спочатку зі сторони носа, а в міру прогресування глаукоми – звуження поля зору захоплює периферію
- складно адаптуватися при швидкому переході зі світлого приміщення в темне.
- людина може почати погано розрізняти кольори.
- стрімке зниження гостроти зору.
Гострий приступ закритокутової глаукоми характеризується яскравим проявом таких симптомів:
- Різким болем в оці та у відповідній половині голови;
- зоровими порушеннями (затуманення зору або різке зниження аж до повної сліпоти);
- Світлобоязнь
- Почервоніння ока
- Появою ореолів навколо джерел світла.
- Виникає почуття нудоти, яке доходить до блювоти;
Гостра закритокутова глаукома – це невідкладний стан, який потребує негайного звернення за медичною допомогою!
Діагностика
Враховуючи той факт що останніми статистичними даними, глаукома на сьогоднішній день основною причиною необоротної сліпоти надзвичайно важливо вчасно та на ранніх етапах виявити глаукому. Саме цьому надзвичайну увагу приділяють лікарі МЦ Медівіт.
Своєчасна діагностика глаукоми – це перший крок до збереження зору!
Для діагностики глаукоми в МЦ Медівіт проводимо широкий комплекс обстежень:
- Візометрія
- Пневмотонометрія (вимірювання внутрішньо очного тиску, ВОТ).
- Пахіметрію (визначення індивідуальної поправки ВОТ у залежності від товщини рогівки)
- Біометрія
- Гоніоскопія (огляд кута передньої камери ока та дренажної системи)
- Статична периметрія (визначення полів зору та чутливості сітківки)
- ОКТ сітківки, зорового нерва та кута передньої камери ока
Тільки в ході такої діагностики можна виявити початкові прояви захворювання та вчасно зупинити або сповільнити безповоротну втрату зору.
Глаукому ні в якому разі не можна залишати без уваги. Навіть якщо діагноз «глаукома» вже встановлений, і Ви отримуєте належне лікування Ви повинні регулярно проводити динамічне обстеження та дотримуватись рекомендацій лікаря. Адже боротьба з глаукомою – це активний процес не тільки з боку лікаря, але і з боку пацієнта.
Співпраця пацієнта та лікаря запорука успішного лікування та збереження Вашого зору!
Лікування глаукоми
Після проведення ретельного діагностичного обстеження та виявлення глаукоми для кожного пацієнта складаємо індивідуальну схему лікування, яка залежить від форми, стадії захворювання та супутньої патології.
При глаукомі будь-яке лікування спрямоване на (зниження) нормалізацію внутрішньоочного тиску.
В арсеналі лікарів клініки – широкий вибір прогресивних методик консервативного, лазерного та хірургічного лікування глаукоми, що дозволяють зупинити прогресування хвороби і подальше погіршення зору.
Лазерне лікування
Лазерне лікування глаукоми є безболісною процедурою, проводиться в режимі «одного дня» та під місцевою крапельної анестезією.
До лазерних методів лікування глаукоми належить: селективна лазерна трабекулопластика та лазерна ірідотомія.
Селективна лазерна трабекулопластика (СЛТ)
Унікальна пропозиція для лікування в/кутової глаукоми. Короткі лазерні імпульси, впливаючи на дренажну зону ока (зону відтоку внутрішньоочної рідини), розширюють певні її сегменти. Внаслідок цього поліпшується відтік внутрішньоочної рідини, нормалізується і стабілізується очний тиск.
Головні переваги СЛТ:
- ефективне зниження внутрішньоочного тиску – на 25-30% від початкового рівня у 75-80% пацієнтів;
- довготривалий результат – 18-24 місяці з можливістю повторювати процедуру у разі такої необхідності;
- безпечність – відсутній виражений термічний ефект і зберігається недоторканою анатомія трабекулярної сітки ока;
- прекрасно переноситься всіма пацієнтами
- зниження явищ подразнення та сухості ока – відмова або зменшення кількості закапувань знижує побічний ефект антиглаукомних препаратів – почервоніння та сухість ока;
- зменшуються фінансові витрати пацієнта на купівлю дороговартісних очних крапель;
- виключаються випадки пропускання закапування крапель – зберігається постійний внутрішньоочний тиск протягом дня, тому пацієнтам непотрібно хвилюватисья, що пропустили час закапування крапель чи нема кому допомогти закапати
!!! Ефективність СЛТ методики доведено багаточисельними медичними дослідженнями та рекомендовано для початкового лікування глаукоми Європейським глаукомним товариством.
!!! СЛТ має великі переваги перед лазерними методиками, що традиційно використовуються в Україні для лікування глаукоми – аргон-лазерною трабекулопластикою та мікроімпульсною лазерною трабекулопластикою.
Лазерна іридотомія
Лазерна процедура формування додаткового отвору в райдужці на її периферії з метою покращення циркуляції внутрішньоочної рідини або для профілактики блокування руху рідини через її природні шляхи. Кінцева мета процедури – забезпечення та контроль нормального внутрішньоочного тиску. Сформовані отворив райдужці мають діаметр 0,5 мм, не помітні косметично і не впливають на гостроту та якість зору. Зроблені отвори залишаються на все життя і не створюють дискомфорту.
Хірургічне лікування
Хірургічне лікування глаукоми рекомендується в тих випадках, коли лазерна хірургія не дала позитивних результатів та не вдається знизити ВОТ краплями
Найбільш поширена операція, яка на сьогодні є «золотим стандартом» хірургії глаукоми – синусотрабекулотомія.
У результаті операції формується новий шлях відтоку рідини з ока назовні в підкон’юнктивальний простір, де рідина розсмоктується і таким чином нормалізуєм внутрішньо очний тиск.
Одночасна хірургія глаукоми та катаракти
Якщо глаукома ускладнена катарактою – помутнінням кришталика, то виникає необхідність хірургічного лікування обох цих захворювань. Однак нерідкі випадки, коли саме катаракта стає причиною вторинної глаукоми. Відбувається це при запущених випадках катаракти, коли кришталик не тільки мутніє, а й збільшується в розмірах, перешкоджаючи нормальному відтоку внутрішньоочної рідини. Буває, що для нормалізації тиску досить видалити кришталик, який через зрілу катаракту збільшився у розмірах. В інших випадках проводиться одномоментна операція по лікуванню катаракти та глаукоми.
Консервативне лікування
Консервативне лікування полягає в підборі спеціальних медикаментозних препаратів після ретельного діагностичного обстеження та направлене на зниження внутрішньоочного тиску. При підборі препарату враховуються всі особливості – взаємодію з іншими лікарськими препаратами, наявність супутніх захворювань у пацієнтів, можливі побічні дії та протипоказання. Але важливо пам’ятати, що краплі не відновлюють баланс рідини в оці, а лише штучно його підтримують.
Лікарі МЦ Медівіт підбирають лікування індивідуально для кожного пацієнта, враховуючи тип, стадію глаукоматозного процесу та супутні захворювання пацієнта!